sobota, 26 stycznia 2013

Czesław Miłosz - życie i twórczość

Czesław Miłosz, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1980 roku, uzyskał to zaszczytne wyróżnienie za całokształt twórczości. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie jako syn Aleksandra Miłosza i Weroniki z Kunatów. Młodość spędził w Wilnie.

Podczas studiów prawniczych na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie był współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary" i współredaktorem jej pisma. Debiutował w 1930 roku wierszem w czasopiśmie uniwersyteckim "Alma Mater Vilensis", a w 1933 roku wydał pierwszy tomik poetycki "Poemat o czasie zastygłym". W następnym roku otrzymał nagrodę wileńską Związku Literatów za twórczość poetycką.
Dwukrotnie przebywał w Paryżu na stypendium na stypendium naukowym. W 1936 roku podjął pracę w Polskim Radiu początkowo w Wilnie, później w Warszawie. Podczas niemieckiej okupacji brał czynny udział w podziemnym życiu kulturalnym. Ogłosił wówczas konspiracyjnie zbiór "Wiersze" i antologię poetycką "Pieśń niepodległa". Po wojnie krótko przebywał w Krakowie, a pod koniec 1945 roku wstąpił do służby dyplomatycznej i pracował jako radca kulturalny placówek polskich w Nowym Jorku, Waszyngtonie i od 1949 roku w Paryżu. W 1951 roku odmówił powrotu do kraju i pozostał we Francji, utrzymując się z prac

Czytaj dalej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz